The Value of a Dollar (19 pics)

Posted in PICTURES       12 Oct 2010       16009       16

When Jonathan Blaustein purchased 10 early-season organic blueberries for $1, he was a little upset by this price, because six weeks earlier he had purchased 17 organic blueberries from Chile for the same amount of money. And those blueberries from Chile were from 800 miles away but were half the cost of California berries.

Eventually, after seeing many different menus around the world with various dollar-priced meals, photographer Mr. Blaustein, 36, decided to pursue a project “The Value of a Dollar”.

So, what food can you buy if you only have $1 in your wallet? See these photos taken by Mr. Blaustein and find out the answer.

 

Shurfine flour

A double cheeseburger from McDonald's

Organic grapefruit from a natural food store

Conventional grapefruit from Supersave

Tomatillos from Mexico

Candy necklaces from China

Shufrine white bread

Potted meat food product

Organic basmati rice from Whole Foods

Tea biscuits from Spain

Shrimp-flavored ramen noodles

Beef shank from Supersave

Pork floss, or rousong

Fenugreek seeds from India

Saffron

Side salad with ranch dressing from Burger King

Escargot in a can from Indonesia

Early-season organic blueberries from California

Dried smelt



Advertisement


16   Comments ?
0
1.
sharo 9 year s ago
gum,cola, waffles, mm many more :)
       
0
2.
vishpri 9 year s ago
who buys 10 blueberries $1??? Its absurd, so expensive! I can go to nearest forest and get blueberies for free...and mushrooms, lingonberrys, wild strawberrys etc.
       
0
3.
Mr. Ree 9 year s ago
You can also get a handjob from Lisa at the Williamsburg airport, 2nd floor mensroom. With tip, it's actually $1.75 and worth every penny, especially if she's been drinking all day.
       
0
4.
imma let u finish 9 year s ago
Mr: ree: xDDDDD
       
0
5.
Glabo 9 year s ago
And what do you get when you throw it all together? A 19 dollar salad!!
       
0
6.
sds 9 year s ago
mmmmmm lisa
       
0
7.
Meat Shank 9 year s ago
Prices May Vary (Tax Included)
       
0
8.
GOODSTUFF4U 9 year s ago
A can of local Thai beer is than a dollar
       
0
9.
Peanut 9 year s ago
No wonder people eat fast food.
       
0
10.
nutnut 9 year s ago
you can actually buy a decent whole meal for that amount in Indonesia...
       
0
11.
lolipop 9 year s ago
hmm
       
0
12.
MlaLontra 9 year s ago
safran no way that amount for 1 buck at least 13$ per gram
       
0
13.
2Cool4Ice 9 year s ago
i would get 0,02 gram of cocaine!
       
0
14.
EU 9 year s ago
In states prices are very low... come to europe....
       
0
15.
4down2 9 year s ago
french fries for a $1
       
0
16.
abc 9 year s ago
those cheap grapefruits look disgusting, do people in USA realy eat that ? I wouldn't give it to a pig
       
27353641acute
belayclappingdance3dashdirol
drinksfoolgirl_craygirl_devilgirl_witch
goodgreenheartJC-LOLJC_doubledown
JC_OMG_signkisslaughingman_in_lmocking
mr47_04musicokroflsarcastic
sm_80tonguevishenka_33vomitwassat
yahooshoot
Advertisement

Archives

2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
0000
Advertisement

How to comment

•    Don't insult other visitors. Offensive comments will be deleted without warning.

•    Comments are accepted in English only.

•    Your nickname and avatar are randomly selected. If you don't post comments for 7 days, they both are reset.

•    To choose another avatar, click the ‘Random avatar’ link.