For about $20, You Could Buy... (6 pics)

Posted in       21 May 2012       17216       19 GALLERY VIEW


19   Comments ?
0
1.
Star 12 year s ago
What do I do with these weird combinations?
       
3
2.
izzimyfizzi 12 year s ago
Totally irrelevant. Especially in various countries. It's cheaper in some countries to buy junk food, than it is to buy fresh produce.
No wonder the Western world looks as fat as they do.
I can buy 2 cheeseburgers for under $4 and that is a meal for two.
You try to cook a healthy meal for under $4 for two people.
       
0
3.
KILLUALL 12 year s ago
true izzi, true
       
0
4.
philipp 12 year s ago
izzy: You only eat 1 cheeseburger at McD? Sorry, but even a Whopper or a Big Mac will leave me hungry...
       
0
5.
izzimyfizzi 12 year s ago
Philipp- I was being dainty. :o)
       
1
6.
Bored 12 year s ago
lies! where can you get 1 pound of chicken at 98 cents. I would like a re validation of prices!

~ QFC nazi
       
1
7.
KILLUALL 12 year s ago
also, spices, spent preparation time, power costs for stove or microwave, cleaning up (time and utilities), equipement needed for preparation...
even if I just take the time factor into account and I would get only like 5$/h this whole calculation is crap...
       
1
8.
Sambone 12 year s ago
Boneless skinless chicken breasts for 98 cents?! GTFO. Where do you shop? Try 4+ bucks a pound. Where's your math now?
       
1
9.
tblizz3317 12 year s ago
Meatless burger?
Nope, idc if it's half the price, i refuse to eat veggie burgers again
       
1
10.
NemmyK 12 year s ago
Gosh, Wal-Mart should thank you for all the free advertisement with the Great Value stuff.
       
-1
11.
August 12 year s ago
Uh here in the East Coast of the US we're at ~1.50 lb for chicken. http://www.bls.gov/ro3/apmw.htm <-avg food prices. Hey man that's your fault for living in NYC if chicken is 4/lb.
       
1
12.
Police 12 year s ago
LOL where are you getting the numbers? cause the food that is best for you to eat is anyway 3 times more where im from.
       
0
13.
Juanx 12 year s ago
I am wondering, these prices are from any known country?
       
0
14.
Shark 12 year s ago
Yeah! 1lb of chicken for $0.98! Yeah right! Try $5! I know I eat a lot of chicken!
       
1
15.
Axy 12 year s ago
Sounds like a lot of you feel gulity for being so lazy as to buy fast food instead of making it yourself. I live in California where everything is overpriced and there is no walmart superstore, but I spend a few minutes finding whats on sale and stock up. I used to buy nothing but junk food in my youth, so I can say without a doubt that I save hundreds of dollars per month cooking at home. And Ive never felt better.
       
0
16.
koke 12 year s ago
fuck no chicken breasts isn't that cheap specially with economy now in days
       
0
17.
ya 12 year s ago
you know chicken breast, boneless, skinless, on super super super sale. i'm talking twice a year prices, is 1.98$. even bone in isnt 98 cents. you can get a whole chicken for 98 cents a pound though with some careful shopping around.

the one that bothered me the most was the milk. skim milk hasnt been 2$ a gallon since 1990.

oh and fuck you strawberrys arent 2$ per lb
       
0
18.
Fats-T 12 year s ago
I know it depends where you are but making food really is cheaper than junk food. I live in Canada and food is generally more expensive than the US. Stuff like fresh chicken breasts are definitely not $1 a lb up here but you can get a 10lb bag of frozen ones for $10 at some of the club stores (I've done it a bunch of times). You usually can get chicken thigh/legs at about a buck ten a piece and pork chops are always cheap. The small neighbourhood store where I work PT sells produce. Strawberries are frequently $2 a box (about 1lb) and there is always a good selection of cheap veggies or stuff on the mark-down rack if you are really broke. If you know where to shop and are willing to take the time, basically the same it takes to drive to KFC or wait for delivery, and cook your own food it is way cheaper. If you cook enough for a few meals at once, easy stuff like pasta or chilli makes fast food a waste of time and money. Cook smart, eat smart and fuck the mega-corporations that want to make you fat!!
PS. I am not a vegan hippy tree hugger, I'm your run of the mill kind of guy.
       
0
19.
dede 11 year s ago
I live in rural newfoundland
2lb Chicken is $12.00
10 lb potatoes $5.00
1 lb pea's $4.99
2L of milk $6.00
Lean Ground beef $4.99
tub of yogurt $6.50
2 peaches 4.00
can of beans 3.99
Small tub of oats $4.99

In my Province for those Grocerys its $52.46, and we are two hours away from a KFC
       
27353641acute
belayclappingdance3dashdirol
drinksfoolgirl_craygirl_devilgirl_witch
goodgreenheartJC-LOLJC_doubledown
JC_OMG_signkisslaughingman_in_lmocking
mr47_04musicokroflsarcastic
sm_80tonguevishenka_33vomitwassat
yahooshoot

Archives

2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
0000

How to comment

•    Don't insult other visitors. Offensive comments will be deleted without warning.

•    Comments are accepted in English only.

•    No swearing words in comments, otherwise such comments will be censored.

•    Your nickname and avatar are randomly selected. If you don't post comments for 7 days, they both are reset.

•    To choose another avatar, click the ‘Random avatar’ link.

random_banner_2